Tyczenie budynku. Jak wygląda i na czym polega?

Kolejną z głównych prac geodezyjnych, po mapie do celów projektowych, jest tyczenie budynku ( a także innych obiektów) w terenie. Jest to wydarzenie bardzo istotne z punktu widzenia Inwestora. W końcu zaczynają się prace związane z budową inwestycji, a on zobaczy po raz pierwszy w terenie zarys wytyczonego budynku.

Czego geodeta potrzebuje, aby wytyczyć budynek?

Najlepiej dostarczyć geodecie projekt budowlany, ale zazwyczaj do opracowania wytyczenia wystarczą:

  • Projekt zagospodarowania terenu, czyli mapa do celów projektowych z naniesionym budynkiem i resztą infrastruktury przez projektanta;
  • Rzut fundamentów;
  • Rzut parteru.

Ponadto należy poinformować geodetę o tyczeniu budynku odpowiednio wcześniej, aby miał czas na opracowanie projektu pod wytyczenie. Należy również poinformować go, po konsultacji z Wykonawcą, jakie elementy należy wytyczyć.

Kiedy wytyczyć budynek?

Gdy Inwestor uzyska pozwolenie na budowę może rozpocząć prace przygotowawcze związane z budową, a jedną z nich jest tyczenie budynku.

Pracę najlepiej rozpocząć od wezwania geodety na miejsce budowy. Określi on zarys budynku pod zebranie humusu oraz naniesie punktu zero ( o którym w dalszej części artykułu. Dzięki temu będzie można przygotować wykop na odpowiednią głębokość oraz usytuować ławy ciesielskie.

Jak geodeta oznacza tyczenie budynku w terenie?

Geodeta oznacza tyczenie budynku poprzez wbicie drewnianego palika w grunt i pomalowanie go, aby można było go jednoznacznie określić w terenie. Taką praktykę stosuje się przy wytyczeniu budynku pod zebranie humusu.

Natomiast na ławach ciesielskich zostaje wbity gwóźdź i opisana oś ściany według oznaczenia jej w projekcie budowlanym. Osie ścian, są najczęściej tyczonym elementem pod budowę domu, ale istnieje też możliwość wytyczenia innych elementów według wskazań Wykonawcy np.:

  • narożniki fundamentów;
  • parter z ociepleniem;
  • inne.

To jakie elementy będą tyczone należy uzgodnić z Wykonawcą. Następnie należy przekazać tę informacje geodecie przed jego przyjazdem na plac budowy, aby wiedział co ma opracować.   

Reper roboczy, inaczej mówiąc punkt zero. Jest to punkt od którego w projekcie odniesione są wszystkie miary, zaczynając od głębokości fundamentów, poprzez wysokość kondygnacji, na wysokości budynku kończąc. Najprościej mówiąc jest to poziom posadzki w budynku na gotowo. Punkt ten jest określony jako wysokość, rzędna nad poziomem morza w układzie Kronsztadt 86 lub układzie PL-EVRF2007-NH. Rzędną tą określa i nanosi się na trwały element w obszarze placu budowy. Wysokość ta jest określana przez projektanta w projekcie budowlanym na podstawie rzeźby terenu.

Koniec tyczenia i co dalej?

Po wytyczeniu wszystkich osi sprawdza się kontrolnie czołówki, czyli odległości pomiędzy wytyczonymi punktami. Na koniec pozostaje już tylko dokonanie wpisu w dzienniku budowy. Jest to elementem niezbędnym dla Inwestora, aby mógł potem odebrać budynek.

MR GEODEZJA