Geodeta – czym tak naprawdę się zajmuje?

Kim jestem?

Geodeta jest zawodem ściśle związanym z budownictwem. Można powiedzieć, że jest to osoba niezbędna do zrealizowania projektu budowlanego, bo z jego usług korzysta się:

A mimo to w myśl przepisów Prawa budowlanego geodeta nie jest uczestnikiem procesu budowlanego o czym mówi Art. 17, gdzie uczestnikami są inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant oraz kierownik budowy lub kierownik robót.

Czynności, które wymieniłem powyżej w punktach mogą wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia geodezyjne. Uprawnienia te zdobywa się poprzez wieloletnie doświadczenie w wyżej wymienionych pracach zakończone 3 etapowym egzaminem państwowym.

Oczywiście to czy geodeta ma uprawnienia geodezyjne mogą Państwo sprawdzić na www.gugik.gov.pl.

I co ja robię tu?

Każdy z nas zapewne korzystał z usług geodezyjnych albo chociaż widział geodetę na drodze idącym z pewnym urządzeniem na tyczce lub stojącym przy urządzeniu na statywie przypominającym aparat fotograficzny.  

Osoby postronne, które spotykają mnie na ulicy zazwyczaj rzucając krótkie:

?A co tam, droga będzie??

Dzieci zazwyczaj pozują oraz uśmiechają się przed tachimetrem ( urządzenie na statywie)  licząc na zdjęcie i chociaż akurat mój tachimetr jest firmy NIKON, czyli znany producent sprzętu fotograficznego, ale także optycznego to zdjęć on nie robi, a jedynie zapisuje obserwacje po kierunku w stopniach ( 0o-360o) lub gradach ( 0g ? 400g) oraz odległości do danego punktu ( zwanego przez nas pikietą).

Wiele osób interesuje też co geodeta widzi w obiektywie tachimetru przez który patrzy. Urządzenie działa na zasadzie lunety, która powiększa oraz wyostrza obraz oddalony od nas nawet o około 300 m, co można zaobserwować na dodanych zdjęciach.   

Urządzenie na tyczce to odbiornik GNSS (Global Navigation Satellite System), czyli globalny system nawigacji satelitarnej ( potocznie zwany GPS-em). Dzięki niemu możemy określić położenie oraz wysokość danego punktu z dokładnością około 3-5cm.   

Czym powinien charakteryzować się dobry geodeta?

Profesor, który mnie uczył jeszcze w technikum zawsze powtarzał, że geodeta powinien kontrolować swój pomiar na każdym kroku. Również uważam, że nigdy nie można być do końca pewnym i zawsze należy skontrolować swój pomiar, ponadto zachować koncentrację oraz przede wszystkim dokładność pomiaru. Geodeta powinien być też cierpliwy, aby jakość jego usług była na najwyższym poziomie.

Te wszystkie cechy staram się ze wszystkich sił przełożyć na swoją pracę, aby efekt końcowy, który Państwo ode mnie uzyskają był dla Państwa zadowalający, bo szczęśliwy klient to również szczęśliwy geodeta.

Dziękuje bardzo za uwagę i zapraszam do śledzenie następnych aktualności, które niebawem się pojawią.

MR Geodezja